نرخ شمش فولادی در بورس کالا بالاتر از بازارداخلی و جهانی

نرخ شمش فولادی در بورس کالا بالاتر از بازارداخلی و جهانی

نرخ شمش فولادی در بورس کالا بالاتر از بازارداخلی و جهانی

به گزارش اخبار فولاد، سیداحمد رضوی‌نیک گفت: افزایش قیمت فولاد نسبت به بازار ناشی از رشد قیمت پایه فولاد در بورس کالا بوده، این در حالیست که نهادهای تصمیم گیر دائما دم از تنظیم بازار فولاد می‌زنند و از برنامه‌های خود در راستای کاهش فوری قیمت‌ها خبر می‌دهند.

وی تصریح کرد: واحدهای فولادی که پیش از این هم با عرضه‌های قطره‌چکانی موجب افزایش قیمت فولاد شده بودند، در این شرایط نیز از فرصت بهره جسته و برای پر کردن سقف تعهدات خود همچنان به تداوم عرضه با قیمت‌های بالا ادامه می‌دهند.

رییس انجمن نوردکاران فولادی ایران عنوان کرد: مشخص نیست چرا با وجود اینکه وزارت صمت اعلام کرده قیمت فولاد را تا دوهزار تومان در هر کیلو کاهش می‌دهد، قیمت پایه فروش شمش و محصولات فولادی در بورس کالا افزایشی پیدا کرده، بر چه اساسی و با چه فرمولی قیمت پایه شمش را افزایش داده است.

رضوی تاکید کرد: طبق اعلام مجلس شورای اسلامی مقرر شده که کلیه محصولات زنجیره ارزش فولاد در بورس کالا عرضه شوند، اما اگر فقط از بخش میانی این زنجیره حمایت شود، تولیدکنندگان بالادستی نظیر سنگ آهن و کنسانتره و گندله و همچنین تولیدکنندگان پایین‌دستی نظیر میلگرد، تیرآهن و نبشی متضرر خواهند شد.

وی ادامه داد: درخواست از تصمیم‌گیران این است که قیمت‌های کلیه محصولات زنجیره فولاد یا براساس نرخ‌های جهانی تعیین شود یا کل زنجیره مشمول تعیین کف و سقف شوند؛ حمایت بی‌دریغ از بخش میانی بدون استدلال منطقی آن هم در شرایطی که طبق آمارهایی که در سایت کدال از شرکت‌ها وجود دارد، هزینه تمام‌شده آنها بسیار پایین‌تر از نرخ فروش است بی‌عدالتی است و باعث تعطیلی تولیدکنندگان بالا و پایین‌دستی زنجیره خواهد شد.

رضوی‌نیک افزود: متاسفانه با وجود تاکید بر اینکه باید از خام‌فروشی ممانعت به‌عمل آید و صادرات به سمت پایانی زنجیره و ارزش افزوده بیشتر هدایت شود، اما با رشد قیمت شمش فولادی در بورس کالا و به تبع آن افزایش نرخ محصولات فولادی در بازار داخلی نسبت به جهانی، قدرت رقابت از صادرکنندگان محصولات نهایی سلب شده و صادرات بیشتر بر فولاد خام متمرکز شده است.

رییس انجمن نوردکاران فولادی ایران تصریح کرد: پایه قیمت فروش شمش فولادی در بورس کالا براساس نرخ‌های صادراتی که حتی مبنای ارزی آن (نیمایی یا آزاد ) مشخص نیست ، تعیین می‌شود و انتظار داریم فرمول تعیین قیمت پایه در کل زنجیره فولاد یکسان تعیین شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر همچنین قیمت پایه میلگرد نیز نسبت به بازار بالاتر بوده و این موضوع خواسته نورد‌کاران نیست، همچنین در حال حاضر ما‌به‌التفاوت تولید شمش به میلگرد براساس قیمت‌های اعلامی ۱۷درصد بوده که این موضوع نیز مورد تایید نوردکاران نیست و ما به حق خود راضی هستیم و این رقم را قبول نداریم.

رضوی‌نیک اظهار داشت: اقدامی که در حال حاضر صورت گرفته و ثبت قیمت‌های بالاتر از جهانی برای شمش فولادی برخلاف طرح پیشنهادی مجلس شورای اسلامی بوده و در نهایت کاهش صادرات محصولات پایین‌دستی را به دنبال دارد و بورس به عنوان آینه اقتصاد داخلی باید شرایط واقعی را نشان دهد که متاسفانه این چنین نیست.

منبع: اخبار فولاد https://www.akhbarfoulad.ir/news/2189/

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


با رقابت مخرب، هزینه تولید فولاد در کشور بالا می‌رود
کنترل قیمت فولاد با رشد عرضه
دستیابی به بالاترین میزان تولید فولاد خام در تاریخ فولاد مبارکه
دلالان و برخی مدیران در عرضه فولاد اخلال ایجاد می کنند
فولاد مبارکه با نورد گرم جدید خود، نیاز تمام صنایع را تامین می‌کند
نظام قیمت‌گذاری آهن مشکل دارد

درباره ما


شرکت آرتا تجارت آهن امین، فعالیت حرفه ای خود را با هدف تامین نیاز مشتریان در بازار فولاد و خرید و فروش آهن آلات ساختمانی، از سال 1385 ۀغاز نموده است. اولویت ما، رضایت مشتریان است.

در همین راستا،کارشناسان مجرب ما آماده ارائه خدمات و مشاوره در زمینه آهن آلات ساختمانی به شما عزیزان می باشند. عمده فعالیت مجموعه آرتا تجـارت آهن امین، تامین و خریـد و فـروش آهن آلات ساختمانـی(تیــرآهن، میلگــرد، نبشی و ناودانی، پروفیـل و ورق) می باشد.

Copyright © 2020 Ahanamin Company. Designed by  LunaTech